Üniversitemiz Ortopedik Protez ve Ortez Programınca Reyhanlı’da Suriyeli Sivil Engellilere Yardım Amaçlı Uygulamalı Eğitim

Üniversitemiz  Ortopedik Protez ve Ortez Programınca Reyhanlı’da Suriyeli Sivil Engellilere Yardım Amaçlı Uygulamalı Eğitim

Resim15

Suriyedeki olaylarda ayak ve bacaklarını kaybeden çatışma maduru sivillerin kullanım protez üretimi, uygulamaları ve hastalara protez kullanımı eğitimi teorik ve pratik dersleri Reyhanlı’da 6-31 Ocak 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Bu süreçte Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ortopedik Protez ve Ortez programı öğretim elemanları Prof.Dr. Serap Alsancak ve Öğr.Gör.Yük.Müh. Haydar Altınkaynak tarafından Suriye’de farklı lisans programlarından mezun 10 kişiye eğitim verildi.

Eğitim programı kapsamındaki dersler 100 saatin üzerinde verilirken pekçok Suriyeli sivile protezleri de üretilip adaptasyonları sağlandı.

Eğitim programı katılımcılarına fonksiyonel anatomi, protezle yürüyüş bozuklukları ve çözümleri, diz altı ve diz üstü protezleri üretimi, üretimde kullanılan malzemeler ve özellikleri, protez bağlantı ayarları, amputasyonlu çatışma madurlarının uzuvlarının proteze hazırlanması ve uyum çalışmaları konularında temel eğitim verildi. Bu çalışmalar sonucunda eğitim alan katılımcıların yeterlilikleri de (teorik ve uygulamalı olarak) değerlendirildi.

Üniversitemiz ve Ortopedik Protez ve Ortez program hocalarımızın ön eğitim sürecini yönettikleri bu programın uzun vadede paydaşları olacak Salford Üniversitesi (İngiltere) Protez ve Ortez Bölümü direktörü başta olmak üzere, projenin diğer paydaşları (Syrian British Medical Association’ın da işbirliğiyle) 2014 Mart ayında Yüksekokulda program geliştirme ve süreç planlaması konulu bir toplantı gerçekleştirilecektir.

Resim13

Voluntary Training Service from Orthopedic Prosthetics and Orthotics Program Lecturers of Ankara University for Syrian Civil amputee due to the war:

Full Story..