Össur Avrupa Birimi tarafından “Rheo Knee 3 ve Aktif vakum sistemi” konulu kurs

rheo1

13 Mart 2014 tarihinde Üniversitemiz Keçiören Yerleşkesi Konferans Salonu’nda Yüksekokul Ortopedik Protez ve Ortez Programı öğretim elemanlarının katkılarıyla Össur Avrupa Birimi tarafından  “Rheo Knee 3 ve Aktif vakum sistemi” konulu bir kurs  düzenlenmiştir.

Manyetoreolojik sıvı ile yürüyüşün destek ve salınım fazlarının kontrol edildiği mikroişlemci diz olarak bilinen Rheo dizlerin en son tipi olan Rheo 3 ve özellikleri Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ortopedik Protez ve Ortez Programı öğrencilerine tanıtıldı. Rheo mikroişlemci dizler yürüyüşte hem destek  hem de salınım fazında gösterdiği amputeye özel direnç ve fazlar arasındaki geçişte sağladığı kolaylıklarla aktivite düzeyi yüksek hastalarda uygunluğu bilinir.

rheo2

Kursta  geliştirilen Reho 3’ün salınım fazında daha az rezistans göstermesi ve bu fazın başlatılmasında sağladığı kolaylık ve daha az enerji tüketimine yol açması sebebiyle düşük ve yüksek aktivite düzeyindeki hasta grubu için uygunluğu tartışılmıştır. Ayrıca  kurs sırasında Rheo 3 eklemin transfemoral amputasyonlu hastanın yürüş, rampa ve merdiven inip çıkma aktivitelerine sağladığı kolaylıklar değerlendirilmiştir.

Daha önceki yıllarda da öğrenciler hidrolik sıvı  ile yürüyüşün destek ve salınım fazının kontrol edildiği bir başka mikroişlemci diz olan Genium ile tanışmışlardı.

Prof. Dr. Serap Alsancak günümüzde mikroişlemci diz olarak kabul edilen Rheo,  Genium ve Rel-K gibi dizlerden farklı olarak protez alanına girmiş ve bugüne dek rutin kullanılan hidrolik ve pnömatik (Smart, Hybrit), mekanik friksüyonlu ve pnömatik, geometrik ve pnömatik (Intelligent) dizler gibi yürüyüşün yalnız destek veya yalnız salınım fazını kontrol eden diz eklemlerinin de mevcut olduğunu belirtmiştir. Günümüz teknolojisinin ürünü bu dizlerin özelliklerinin, birbiri ile farklarının, doğru seçim ve kullanımının iyi bilinmesi hiç şüphesiz hastaya ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Üniversitemiz Protez ve Ortez programı öğrencileri ayrıca aktif vakum sitemlerinin, özellikleri ve işleyisi konusunda Össur Avrupa Birimi Yöneticisi C.P.O. Irene Rodriguez Mortimer tarafından bilgilendirildi. Katılımcılar Rodriguez’den  transtibial amputasyonlu bir hastaya aktif vakum sistemli diz altı protezi için aldığı ölçüyü, yapım tekniğini ve oluşturduğu protezin hasta üzerindeki uyumunu izleme olanağını da  buldular.

rheo3 rheo4